Споживча кооперація України затвердила Програму реформ для виведення системи на новий рівень господарювання, підвищення ефективності діяльності і захисту підприємств від посягань третіх осіб.

У четвер, 4 жовтня, у Києві пройшов позачерговий з’їзд споживчої кооперації України. У ньому взяли участь понад 1500 осіб, серед яких 42 представника Закарпатської облспоживспілки, кооператори з інших областей України та представники різних країн світу. Вперше взяло участь у масовому заході на території України керівництво авторитетної наддержавної організації — EuroCoop, що об’єднує споживчі кооперації країн Західної Європи (EuroCoop є партнером Європарламенту в питаннях екології харчування і споживання).

Цей з’їзд мав статус позачергового і був викликаний гострою необхідністю реформувати систему, щоб зберегти її цілісність і забезпечити подальше функціонування на якісно новому рівні господарювання.

Система споживчої кооперації за часів радянського дефіциту товарів мала монопольне становище та активно розвивалася у сегментах роздрібної торгівлі, ресторанного господарства, готельного бізнесу, навчальних закладів та інших. У роки незалежності понад 80% активів системи були втрачені, у першу чергу, через посягання з боку зацікавлених сторонніх осіб. Так, тільки в сегменті управління ринками станом на 1 липня 2012 р. в системі споживчої кооперації залишилося 423 ринки з 1553, які були на  початок 1991 р. Кількість  виробничих  підприємств  скоротилася  в 17 разів  (з  3612 до 208).

Метою скликання позачергового з’їзду було обговорення та голосування за Програму реформування, що завершить синхронізацію нормативно-правової бази споживчої кооперації з існуючим законодавством і забезпечить прискорену адаптацію до ринкової економіки. Серед тез Програми — необхідність прийняти принцип пріоритетності, профільності видів діяльності, орієнтир на укрупнення і створення не тільки регіональних проектів, але і проектів загальнодержавного масштабу.

«Минулого року була активно розпочата підготовка реформи системи, — зазначив Голова Правління Укоопспілки Владислав Гончаренко. — За рік зроблено чимало: відновлена цілісність системи — до складу Укоопспілки повернулися Донецька і Запорізька облспоживспілки; розроблена стратегія подальшого розвитку. Упевнений, що через кілька років Укоопспілка стане одним із найбільших гравців на українському ринку в сегменті роздрібної торгівлі «.

Крім того, на з’їзді обговорили концепцію підвищення ефективності господарської діяльності. Зокрема, Укоопспілка спільно з угорськими консультантами запустила проект, реалізація якого дозволить створити першу в Україні роздрібну мережу магазинів у сільській місцевості. Сьогодні понад 10 тисяч магазинів ведуть розрізнену господарську діяльність. Їхнє об’єднання в єдину мережу дозволить підвищити ефективність роботи підприємств шляхом впровадження нових управлінських рішень, підвищення рівня логістики та створення єдиного центру закупівель. У свою чергу споживач в селах отримає розширений асортимент продукції, принципово новий рівень обслуговування, лояльну цінову політику.

«Сьогодні, купуючи що-небудь у магазинах Укоопспілки, ви безпосередньо підтримуєте українське село, — впевнений Голова Правління Укоопспілки Владислав Гончаренко. — Адже споживча кооперація продовжує працювати навіть у тих селах, маленьких, віддалених, неплатоспроможних, звідки йдуть комерційні структури. Наші магазини працюють традиційно, і йти звідти ми не збираємося; кооперація не мислить лише категоріями прибутку. Ми з нашим покупцем давні друзі і партнери, але для для того, щоб зберегти торгівлю в селах, нам треба переформатувати підходи «.

У системі Укоопспілки функціонує 10500 магазинів, 423 ринки (кожен 6 ринок в Україні), 265 виробничих підприємств. Від збереження системи залежить благополуччя 64500 співробітників, 260 тисяч підприємців, яким через організацію ринків Укоопспілка надає робочі місця, а також 500000 пайовиків. Щороку система платить понад 1 млрд грн. податків і внесків до бюджетів та фондів усіх рівнів.

Comments are closed.